Vianočné osvetlenie

  • 04.12.2013

     Vianoce opäť zavítajú nielen k nám domov, ale i do našej decembrovej záhrady, ktorá bude romanticky spať pod snehovou perinou. V zimnej záhrade, na terase či balkóne vytvoríme vianočnú atmosféru, ktorá by mala vychádzať z prírodného prostredia.
     Na terase môžeme rozsvietiť hrubé a vysoké sviece, lampičky a ozdobiť malé ihličnany. Na fasádu zavesíme kyticu z čečiny a imela, medzi stromy môžeme zavesiť zelené reťaze s červenými jabĺčkami a bielymi ozdobami. V záhrade vyberieme jeden, dva alebo tri stromčeky, ktoré vyzdobíme. Snažíme sa doladiť pokojnú zimnú atmosféru, nepreháňame to so svetlami a krikľavými farbami. Vždy je vkusnejšia a nakoniec i efektnejšia jedna jednoduchá ozdoba, ktorá pritiahne pozornosť. Jednými svetelnými reťazami obtočíme smriečok, jedličku alebo i ovocný strom. Zdobíme radšej jednofarebne, v kontraste k zeleni ihličnanov a iných stálezelených rastlín. Odporučiť sa preto dajú číre alebo biele žiarovky, prípadne svetlé jemne modrasté. Cieľom nie je zo záhrady urobiť blikajúci a farbami do zimnej noci hýriaci lunapark, ale príjemné zákutie, kam môžeme po večeroch vyjsť na chvíľu na vzduch a len za svetla sviečok si vypiť horúci punč alebo zvarené víno.

 

 

 

 

 

 

Zima výdatne ukrajuje z denného svetla, tak si ho nahraďte romantickým svetlom sviečok v lampášoch na schodoch pred domom, na balkóne, terase alebo svetielkovou girlandou na kríkoch i na stromčekoch. Dobrá nálada sa dostaví skôr, ako pootočíte kľúčom v zámke.

 

 

 

 

Vytiahnite von teplé deky, kožušiny, prestrite na stôl sviatočný obrus a položte naň všetky vianočné dobroty. Hodovanie pokračuje a v zime na čerstvom vzduchu je ešte lepšie.

 

 

Výber vianočného osvetlenia

     Vonkajšie osvetlenie možno použiť i v interiéri, je však väčšinou o niečo drahšie. Osvetlenie pre exteriér má totiž iné vlastnosti, a preto musia spĺňať zvýšené nároky odolávajúce extrémnym podmienkam zimného počasia. Výroky by boli v prvom rade mrazuvzdorné a aby do nich nemohla vniknúť voda. To sa však týka nielen samotných zdrojov ale aj kabeláže. Rozhodne preto v záhradách neumiestňujme reťaze a iné svietidlá určené pre interiér.
     LED osvetlenie sa stáva vďaka úspore elektrickej energie čoraz obľúbenejšie. Nová generácia osvetlenia má hneď niekoľko výhod. Po prvé, môžete ich navzájom spájať, ako sa Vám zachce, dosiahnete tak kreatívnych tvarov, za druhé, s týmito ozdobami usporíte veľa energie a v neposlednom rade svoje zdravie, LED reťaze sú neuveriteľne bezpečné. 

 

 

 

 

 

Tento rok sa už skoro do každej kvalitnej vianočnej dekorácie dávajú LED žiarovky. Môžete nájsť rôznych snehuliakov, soby alebo iné tvary. Ďalším hitom sú aj rôzne svetelné závesy alebo cencúle do okna alebo na dom, ktoré majú rôzne efekty (blikanie, svietenie, padajúci sneh...).

 

 

Zopár rád na záver

     Vianočné osvetlenie s klasickými žiarovkami spotrebuje až 8 x viac energie, než napríklad osvetlenie s LED diódami. Ak používate na ozdobu vianočného stromu klasickú svetelnú reťaz, môže sa stať, že každý rok budete nútený  dokupovať náhradné žiarovky. V prípade LED žiaroviek tento problém riešiť nemusíte. Ich životnosť dosahuje až stotisíc hodín, a ak by ste ich nechali nepretržite svietiť, vydržali by približne 11 rokov.
     Aj keď osvetlenie s LED svetelnými zdrojmi býva drahšie, výhodou je nízka spotreba elektrickej energie a dlhá životnosť.
     Či sa už rozhodnete pre klasiku alebo modernú LED technológiu, jednoznačne vždy dbajte na zásady bezpečnosti!

 (Zdroj: Internet)