Tehly

  • 08.02.2015

Výber tehly ?
Tehlové murivo sa dlhodobo teší najväčšej obľube. Svoje miesto na trhu má  kvôli svojim unikátnym vlastnostiam. Hlavné argumenty pre tento stavebný materiál sú jeho zdravotná nezávadnosť, ekologická výroba  a  recyklovateľnosť.  Tehla je materiál vyrobený z vody a hliny, následne tepelne spracovaný (vypálený) aby získal svoje tvarové a pevnostné vlastnosti. Hlina teda  aj tehla  ako prírodný stavebný materiál  v kombinácii s hlinenými omietkami je odporúčaná  najme pre alergikov.
Treba ešte spomenúť, že tehlové murivo pomáha udržiavať  priaznivú vzdušnú vlhosť  v obydliach.
Ktorú tehlu si vybrať ?
Ponuka je veľmi bohatá na výber máme hneď niekoľko výrobcov tehly a tehliarskych doplnkov:
 slovenskí:  Porotherm, Pezinské tehelne, Ipeľské tehelne
 českí :         Heluz, KM Beta
 rakúsky:     Leitl podobne.
Na čo si dať pozor pri výbere tehly?
Reklamné katalógy, cenníky – nástroje cez  ktoré  výrobca  najviac komunikuje so zákazníkom majú obrovskú silu. Jedným z  najviac zvýrazňovaných parametrov je tepelný odpor  R. Platí, že čím je jeho hodnota vyššia, tým má tehla lepšie tepelné vlastnosti.
Prečo jeden výrobca uvádza údaj R a druhý Ru.
-R je tepelný odpor konštrukcie pri  jej bežnej relatívnej vlhkosti .
-Ru  je tepelný odpor pri nulovej relatívnej vlhkosti.
Nulová vlhkosť na stavbe neexistuje a napríklad už  1% vlhkosti muriva zhoršuje  reálne tepelné vlastnosti  tehly o 16%.
Zaujímavé je,  že tento údaj nájdete hlavne v katalógoch českých výrobcov. Ktovie prečo ?

V našom obchode ponúkame predaj tehly cez partnerské predajne. Uprednostňujeme slovenských výrobcov, hlavne z dvôvodov kvality, spolahlivého servisu a poskytovaných záruk pre zákazníka.