Solárne kolektory - zdroj energie

  • 27.03.2014

Snom každého človeka, ktorý rieši svoje bývanie, je nielen to, aby býval čo najlacnejšie, ale aj najkvalitnejšie. Moderné technológie smerujú k nízkoenergetickému bývaniu s alternatívnymi prírodnými zdrojmi energie, ktoré ušetria viac ako 70% nákladov za energie.

Pred niekoľkými rokmi bolo využívanie zelenej energie raritou. Dôvodom nastupujúceho trendu využívania solárnych zostáv je neustále sa zvyšujúca cena energií, ale aj potreba využívať prírodné zdroje ekologicky a hospodárne s ohľadom na budúce generácie.

 

 

Solárna energia je čistá, obnoviteľná (na rozdiel od plynu, ropy, dreva a uhlia) a udržateľná, čím pomáha ochraňovať našu prírodu.

 

 

Ako to funguje?
Solárne kolektory zachytávajú priame slnečné žiarenie, ale aj odrazené slnečné žiarenie od okolitého prostredia a rozptýlené (difúzne) svetlo vďaka zmesi vody a nemrznúceho prostriedku. Táto zmes sa ohrieva v kolektore pôsobením slnečného žiarenia. V prípade, že teplota v kolektore prekročí teplotu v spodnej časti solárneho zásobníka o cca 5 °C, uvedie sa do chodu solárne obehové čerpadlo. Teplonosná kvapalina pretečie výmenníkom tepla v zásobníku a odovzdá teplo okolitej úžitkovej vody. Odchladená kvapalina sa vráti do kolektoru, kde sa pôsobením slnečného žiarenia znovu ohreje. Ak si vyberiete kvalitný solárny systém, ani v prípade letnej dovolenky sa nemusíte báť nechcených nehôd. Solárny kolektor sa dokáže v noci automaticky vychladiť.

 

V súčasnosti rozoznávame na trhu dva druhy slnečných kolektorov. Ploché kolektory, ktoré majú lepšiu optickú účinnosť predstavujú najlepší pomer ceny a získaného tepla. Obsahujú tenké bezpečnostné sklo, ktoré dokáže udržať viac ako 120 kg záťaž a odolná tak nepriaznivým poveternostným podmienkam. Sklo na rozdiel od rúrkového typu slnečného kolektora je matné, aby odrážalo čo najmenej svetlo a lepšie dokázalo zužitkovať svetelnú energiu.
Druhým typom sú práve rúrkové kolektory, ktoré pozostávajú z uzavretých vákuových trubíc, v ktorých sa nachádza absorbér - sodík. Svojimi vlastnosťami sa hodia do hornatejších krajín, kde je dostatok snehu, pretože lepšie absorbujú odrážajúce a difúzne svetelné žiarenie. Na správny výber slnečných kolektorov vplýva aj ich plánované umiestnenie. 

 

Ploché kolektory sa totiž dajú umiestniť nielen na strechu, ale aj zabudovať priamo do strechy, čím sa ušetria náklady na strešnú krytinu. Plochý kolektor je tak čiastočne chránený pred poveternostnými vplyvmi. 
„Inštalácia kolektorov priamo do strechy predstavuje estetickejšiu a finančne menej náročnú investíciu. Kolektor je tak čiastočne chránený pred zatečením, ktoré by spôsobilo jeho nefunkčnosť“, konštatuje Ing. Vladimír Čáni, produktový manažér Bramac.

 

Najviac slnečného žiarenia zaznamenávame na juhu Slovenska, najmenej na Orave a Kysuciach. Napriek tomu sú solárne kolektory vhodné do každého regiónu, pretože rozdiel medzi najteplejšími a najstudenejšími oblasťami na Slovensku je len okolo 13% v intenzite žiarenia. Na inštaláciu solárnych kolektorov nepotrebujete stavebné povolenie. Teplotné straty pri solárných kolektoroch vznikajú pri prenose tepla, preto sa odporúča umiestniť solárny kolektor čo najbližšie k miestu spotreby tepla. Prívodné rúrky by mali byť obalené účinnou tepelnou izoláciou odolnou voči vysokým teplotám.

 

Oplatí sa?
Návratnosť investície do solárneho systému sa počíta z úspor dosiahnutých využívaním solárneho systému v porovnaní s pôvodným spôsobom výroby tepla. Pri zmene elektrického ohrevu na solárny systém v rodinnom dome sa investície vrátia v relatívnej krátkej dobe. So solárnym systémom môžete ušetriť až 70% nákladov na ohrev vody. Nezanedbateľnou je aj rôzna dotácia výrobcov, ktoré dokážu prvotné investičné náklady do solárnych kolektorov výrazne znížiť. To, že solárna energia skutočne vyplatí, dokazuje aj konkrétny príklad priemerne veľkého rodinného domu v Žiranoch (Nitriansky kraj). Súčasťou strechy je 4 m2 veľký solárny kolektor Bramac. Sklon strechy dosahuje 30 °C a zásobník teplej vody dosahuje objem 300 litrov. Podiel pokrytia teplou vodou činí až 65,4%

Vďaka dlhej životnosti, ekologickosti využívania zelenej energie prostredníctvom solárnych kolektorov, vysokej účinnosti a atraktívnemu dizajnu zabudovaných kolektorov priamo v streche sa investovať do zelenej energie naozaj oplatí. Predstavuje efektívne, dostupné riešenie energetickej otázky každej domácnosti.

 

 

Solárne systémy prakticky nevyžadujú žiadnu údržbu a vydržia desaťročia, operujú potichu, nemajú žiadne pohybujúce sa časti, neuvoľňujú žiadne nepríjemné pachy a nevyžadujú žiadne doplnenie paliva. 

 

 

Zdroj: (www.bramac.sk)