Prúd pod kontrolou

  • 24.02.2014

Viete, kde ešte hľadať rezervy na úsporu elektriny v domácnosti? Ponúkame tipy, ktoré Vám z rodinného rozpočtu zachránia pekných pár eur.

 

   Najprv niekoľko čísel. Podľa štatistík v štvorčlennej domácnosti najviac elektrickej energie spotrebuje elektronika, až 27 %. Teda takmer tretinu z celkových nákladov za spotrebovanú elektrinu. Nasleduje varenie so 17% osvetlenie so 16%, chladenie a mrazenie potravín s 10 % a napokon pranie a umývanie riadu približne s 8%. Iná štatistika zasa hovorí o tom, že až 54 % Slovákov je ochotných znižovať svoju energetickú náročnosť kúpou nového úspornejšieho spotrebiča. To je ten prvý krok k úsporám, druhý je správne používať elektrospotrebiče a osvojiť si niekoľko ,,šetriacich"  zásad. No a do tretice - neplatiť za spotrebovanú elektrinu viac, ako treba. 

 

Staré za nové

   Čím je spotrebič starší, tým má vyššiu spotrebu. Rozdiel medzi desaťročným a súčasným je viac ako 50%. Prednostne vymeňte tie, čo používate najčastejšie a, samozrejme, tých najväčších žrútov. K tým patrí chladnička, mraznička či práčka. Pri nákupe nových pomocníkov si nevšímajte len dizajn, orientujte sa aj podľa energetických štítkov. Najúspornejšie sú z kategórie A, alebo ešte lepšie A+ a A++. Najväčšie rozdiely v spotrebe energie sú pri chladničkách a mrazničkách, od júla 2012 sa na trh môžu uvádzať len v triede A a vyššej. Od júla 2014 sa nároky zvýšia na triedu A++. Aby ste mali predstavu. Spotrebič triedy A+ minie o štvrtinu menej energie ako spotrebič triedy A. Pri triede A++ je úspora až okolo 45%. Samozrejme, cena úspornejšieho spotrebiča je vyššia.

Zásuvkové lišty s vypínačom sú ideálne na vypnutie viacerých prístrojov, ktoré by inak pracovali v stand by režime a nenápadne odebrali energiu
 

Ak sa obzeráte po novom počítači alebo televízore, LCD obrazovka šetrí nielen energiu, ale aj vaše oči. Spotreba notebooku je výrazne nižšia ako pri bežnom počítači. Nenápadný konzument energie sú spotrebiče v pohotovostnom režime. Hoci nepracujú, odoberajú nepretržite prúd. Treba ich odpájať zo siete minimálne na noc alebo v čase, keď nie ste doma. Riešením je predlžovačka s vypínačom. Jedným stlačením tak môžete vypnúť naraz všetky spotrebiče. Veľa energie spotrebujú aj najbíjačky na mobil či tablet. Tie zostávajú často zapojené aj po dobití alebo sa zariadenie dobíja celú noc, hoci je potrebných len zopár hodín. Zvážte tiež, či niektoré spotrebiče nekupujete zbytočne. Skutočne potrebujete mikrovlnku, hotdogovač alebo klimatizáciu? Veľmi nevýhodné a cenovo náročné je elektrické kúrenie a varenie na elektrických sporákov. Ak už variť elektrinou, najúčinnejšia a najúspornejšia je indukčná varná doska.

 

 

 

Počítač vypínajte, ak s ním nebudete dlhšie pracovať. Na noc ho vypojte aj z elektrickej siete pre spotrebu energie v pohotovostnom režime.
Ak necháte ne svojom počítači nastavený šetrič obrazovky v domnienke, že sporíte elektrinu, ste na omyle. To dosiahnete len vypnutím monitora.

 

 

S chladením to nepreháňajte

   V kuchyni, počas varenia, umývania riadu a skladovania potravín, môžete tiež šetriť energiu. Ak používate elektrický sporák, vypnite ho desať minút pred koncom varenia. Tak dlho trvá elektrickej platni, kým vychladne. Menšie tepelné straty aj spotreby majú sklokeramické a indukčné varné dosky. Na časté pečenie je výhodnejšie zadovážiť si teplovzdušnú rúru, ktorá šetrí až 40 % energie. Navyše pečie rovnomernejšie a dovoľuje piecť súčasne vo viacerých vrstvách. Na opečenie chleba je však vhodnejší hriankovač ako veľká rúra. Počas pečenia ju neotvárajte a pravidelne čistite. Znečistené plochy vedú teplo horšie, čím sa spotrebuje viac energie. Hoci moderné chladničky a mrazničky nemajú príliš veľký elektrický príkon, elektrinu musia odoberať bez prestávky, preto sa zaraďujú k ,,žrútom" energie v kuchyni. Mali by stáť na chladnom mieste, čo najďalej od vykurovacieho telesa a sporáka. Ich spotreba totiž rastie v závislosti od teploty a vlhkosti okolia. Ideálna teplota v chladničke je 5 až 7°C. O jeden stupeň vyššia teplota znamená úsporu asi 6 % elektrickej energie. Nezabudnite ani na pravidelné rozmrazovanie. Každý milimeter námrazy výrazne zvyšuje spotrebu. Teplé potraviny do chladničky nevkladajte, spomalíte tak tvorbu námrazy. Dvere do chladničky otvárajte na čo najkratší čas, aby sa zbytočne nezvyšovala teplota vnútri. A ak dobre netesnia, neodkladajte výmenu tesnenia.

 

 

 

Dlhé nočné nabíjanie telefónu nielenže spotrebuje viac energie, ako treba, navyše môže byť škodlivé aj pre batériu.

 

 

Postačí aj teplá

   Väčšina domácnosti už používa umývačku riadu. Najnovšie modely sú, samozrejme, úspornejšie a menej hlučné, šetriť sa však dá aj pri starších typoch. Stačí, keď nastavíte program s nižšou teplotou. Úspornú prevádzku dosiahnete, ak umývačku napojíte na teplú vodu a spustíte ju len vtedy, ak je plná. Tiež o spotrebe elektriny automatickej práčky rozhoduje predovšetkým ohrev vody v hlavnej fáze  pracieho cyklu. Znížením teploty z 90°C na 60°C ušetríte okolo 25 % energie. Úspory pri znižení teploty na 40°C sú ešte výraznejšie. Energeticky náročné je predpieranie, preto by nemalo byť samozrejmosťou každého prania.

 

 

 

Hospodárne variť znamená aj to, že priblížne 5 - 10 minút pred dovarením prepnete na nižší stupeň, prípadne platňu úplne vypnete. Využijete tak zvyškové teplo varnej zóny. Dbajte aj na vhodný hrniec a primerané množstvo vody.

 

 

Zabudnite na volfrám

Potreba svietiť zhltne tiež pomerne veľa energie. Zníženiu pomôže využívať v maximálnej miere denné svetlo, používať na stenách a stropoch svetlé farby a na čítanie, písanie, ručné práce používať lokálne osvetlenie. A, samozrejme, siahnuť po kvalitných úsporných zdrojoch svetla. Je známe, že klasické žiarovky viac hriali a na svietenie premenili len okolo 8 percent spotrebovanej elektriny. Len o málo účinnejšie sú halogénové žiarovky a kompaktné žiarivky majú až 5x nižšiu spotrebu. Budúcnosť však patrí LED žiarovkám, pretože ich úspora oproti klasickým je až desaťnásobná a životnosť úctyhodná, od 30 000 do 100-tisíc prevádzkových hodín.

 

 

Čím nižšiu teplotu nastavíte v umyvačke alebo v práčke, tým viac energie ušetríte. Na úsporu má vplyv aj pravidelné čistenie filtrov v spotrebičoch.
Najúspornejšie, no cenovo najdrahšie sú chladničky v energetickej triede A ++. Spotrebujú približne o 45% menej energie ako typy triedy A.
Sušičky bielizne sú náročné na spotrebu energie. Čím lepšie práčka bielizeň odstredí, tým bude sušička úspornejšie pracovať.

 

 

 

Pozrite sa, koľko miniete za rok pri celodennej prevádzke spotrebičov v stand-by: 

 

Spotrebič

ročná spotreba v kWh

náklady v eurách

Televízor

65

9,03

Notebook

54

7,88

Rádio

52

7,46

Tlačiareň

136

19,74

Satelitná súprava

326

47,36

PC s monitorom

394

57,23

 

 

(Zdroj: Pekné Bývanie - 2014/2)