Korkové podlahy

  • 11.02.2014

     Podlaha je jedna z najdôležitejších súčastí interiéru a samotný výber vhodnej podlahy je rovnako dôležitý ako výber iných produktov, napríklad dverí či nábytku. Zároveň podlahy patria medzi najmenej obmieňané časti interiéru, preto ich výberu treba venovať náležitú pozornosť.

 

Podlahy sa delia na studené (keramická a kamenná dlažba, linoleum, laminátové podlahy) a teplé (korok, drevo, koberec). Najmä v súčasnosti, keď každoročne pociťujeme rast cien energií, je rozumné zamerať sa práve na teplé podlahy. Teplotný rozdiel medzi teplým a studeným typom podlahy, pri rovnakých podmienkach v miestnosti, môže byť až 1,5 - 2°C. Medzi teplými podlahami patrí korok k tým najzdravším a zároveň najkomfortnejším, pretože jeho prirodzená štruktúra akumuluje teplo z priestoru, ako aj z podlahového vykurovania, čím zároveň vyrovnáva teplotný rozdiel medzi hornou a spodnou časťou miestnosti. Vďaka tomu sú tieto podlahy veľmi príjemné na dotyk a rovnako prispievajú k zdravému bývaniu. Mnoho ľudí sa ale stále obáva slabej odolnosti a neatraktívneho dizajnu korkovej podlahy.

 

 

 

Korkové podlahy dokonale izolujú teplo, ale aj hluk. Vaše deti sa môžu venovať hrám, susedov už nebudú viac rušiť hlukom.

 

Aká je teda súčasná korková podlaha?

 

Tepelnoizolačná

 

   Vaše deti sa pokojne môžu hrať na zemi a nebude ich chladiť. Korok svojou unikátnou špongiovitou štruktúrou, ktorú nemá iný prírodný materiál, tvorí výbornú ochranu proti chladu, má malú tepelnú vodivosť a navyše vyžaruje vlastné teplo. Korková podlaha je príjemná a teplá už na prvý dotyk. Je to najteplejšia prírodná podlaha.

 

Vodeodolná

 

   Korková podlaha môže jedinečne spríjemniť vašu kuchyňu či kúpeľňu. Korku neprekáža striedanie teplôt, sucho ani vlhko, a to ani vtedy, keď bude naň veľmi dlho pôsobiť voda. Podobne ako korková zátka vo víne, aj korková podlaha, ak je správne inštalovaná, môže byť použitá aj vo veľmi vlhkých a mokrých priestoroch.

 

Nebráni sa hrám - protihlučná

 

   Korkové podlahy dokonale izolujú teplo, ale aj hluk. Vaše deti sa môžu venovať hrám, susedov už nebudú viac rušiť hlukom. Korok vďaka svojej hubovitej štruktúre tlmí vibrácie a kmity. Korok je trojitý izolant - tepelný, zvukový a antivibračný. Túto jedinečnú kombináciu neposkytuje žiadny iný prírodný materiál.

 

Urobí  všetko pre zdravý domov - antialergická

 

   Korok je vítaný aj pre rodiny s alergickými deťmi. Je chemicky neutrálny a antistatický, čiže nepriťahuje prach, ktorý je jedným z najčastejších alergénov  u detí. Korok je príjemný na dotyk a vytvára antistresové prostredie. Korková podlaha vyniká najmä svojou pružnosťou, čím šetrí vaše nohy, kľby a chrbticu. Zároveň korok neposkytuje vhodné prostredie roztočom a zabraňuje tvorbe plesní.

 

Vhodná aj na podlahové vykurovanie

 

   Mnohí sa mylne domnievajú, že korok pre svoje izolačné vlastnosti nie je vhodný na podlahové kúrenie. Práve naopak, korok má jedinečnú akumulačnú schopnosť a teplo rovnomerne uvoľňuje do vykurovaného priestoru. Korkové plávajúce podlahy majú tepelnú vodivosť λ = 0,092 W / (m.K) (EN 12667) a tepelný odpor R = 0,114  m2. K/W  (EN 12667) (norma pre podlahové vykurovanie je na tepelný odpor max. 0,150 m2. K/W - ISO 8302 - 1991).

 

Vráti Vás k prírode - ekologická

 

   Kôra, z ktorej sa korkové podlahy vyrábajú, sa získáva z korkového duba. A tak, kým na výrobu klasických drevených podláh treba stínať stromy, na korkovú podlahu netreba zoťať ani jeden. Krásny pocit  môcť sa dotýkať prírody. Korkový dub obnoví svoju kôru a môže sa opätovne zbierať každých 9 rokov.

 

Bude s Vami dlho - trvácna a odolná

 

   Vďaka vysokej objemovej hustote stlačeného korku do 750kg/m3 vyrobeného špeciálnou technológiou, korkové podlahy spĺňajú parametre viacgeneračných podláh s vysokou oteruodolnosťou a dlhodobou životnosťou. Povrch podlahy je možné ošetriť špeciálne vyvinutými odolnými lakmi s mikrokeramickými komponentmi, ktoré životnosť podlahy ešte viac predlžujú. Vďaka tomu je možné korok položiť okrem domácich priestorov aj na miesta s vyššou záťažou, ako sú napríklad kancelárie, chodby a obchodné priestory.

 

Je na Vás, ktorú si vyberiete - variabilita

 

   Dávno sú už preč časy nudných korkových podláh. Okrem klasických hnedých dlaždíc prírodného korku si môžeme vybrať zo širokej škály farieb a vzorov - od smotanových odtieňov až po zelené, modré alebo tmavobordové valéry. Alebo dokonca korkové podlahy, ktoré pripomínajú kameň, drevo alebo klasické keramické dlaždice. Na výber sú tiež trendové podlahy VINYLCORK kombinujúce nášľapný vinylový povrch s 2 vrstvami korku, PRINTCORK korkové podlahy s digitálnou potlačou vo vysokom rozlíšení, ako aj drevené a kožené podlahy v kombinácii s korkom.

 

 

 

(Zdroj: Dom a bývanie 4/2013 - 7.ročník)