Emaily, ktoré vám nevyblednú

  • 30.09.2015

Emaily, ktoré vám nevyblednú


BRATISLAVA / ROVINKA, 29. september 2015: Čo to vlastne je email? Slovo evokuje elektronickú poštu, teda e-mail, ale emaily sú náterové hmoty určené na povrchovú úpravu troch povrchov: dreva, kovov a stien.

Vodou riediteľné emaily sú disperzné náterové hmoty,  ktoré sú zložené z vody ako riedidla a polyméru. Inak povedané, voda je riedidlo a zároveň médium, ktoré umožňuje prienik pigmentu do hĺbky natieraného podkladu. Okrem toho pri vodou riediteľných emailoch odpadá charakteristický zápach syntetického riedila, čo používateľ ocení hlavne pri natieraní v uzavretých priestoroch. Povrchy natreté emailami Lignofix sú vysoko vodeodolné, umývateľné aj pod tlakovou vodou. Náterový film, ktorý vytvárajú na povrchu je veľmi pružný, čoho výsledkom je dlhá životnosť náteru. Nepraská a neodlupuje sa. Ďalšou obrovskou výhodou oproti syntetickým emailom je, že majú vysokú UV ochranu - stálofarebnosť odtieňov, teda nevyblednú.
Emaily možno použiť na drevo, kov či omietku.

Drevo
„Zákazníci sa často pýtajú na rozdiel medzi emailami a lazúrami. Najmarkantnejší rozdiel je v tom, že lazúra zanecháva kresbu dreva. Email ju úplne zakryje. Preto je potrebné sa včas rozhodnúť či chceme zachovať prirodzenú kresbu dreva alebo chceme plnofarebný film. Pre úplné prekrytie kresby dreva je email tou najvhodnejšou voľbou. Máme v ponuke vodou riediteľné emaily z kategórie kozmetiky dreva Lignofix, ktoré paletou ponúkaných a vzájomne miešateľných odtieňov dokážu z natieraného kusu dreva vytvoriť objekt priťahujúci pohľady,“ uvádza Martin Procházka, predseda predstavenstva, STACHEMA Bratislava a.s.

Lignofix Email je svojimi vlastnosťami predurčený nielen k náterom nového dreva, ale aj k obnove starých náterov. Po zaschnutí sa natreté drevené časti položené k sebe nelepia. Kvôli nízkej stekavosti je obľúbený napr. aj medzi reštaurátormi pamiatok. Pre lepšiu priľnavosť emailov k drevu a preventívnu ochranu natieraných častí pred drevokazným hmyzom, plesňami a hubami, je vhodné ako prvý náter použiť Lignofix Napúšťadlo. Pamätajte, že lazúra je určená len na natieranie dreva, avšak email na natieranie dreva, omietok aj kovov.

Kov
Lignofix Email je použiteľný aj na kov. Pri natieraní kovových prvkov je nutné ich najprv ošetriť antikoróznym náterom a až potom nanášať email. Pre docielenie požadovaného vizuálneho efektu minimálne v dvoch vrstvách.

Omietky
Na ošetrenie povrchu omietkok, najmä pri náteroch verejných schodísk či šatní v školách, škôlkach, nemocničných zariadeniach a podobne, opäť možno s úspechom použiť Lignofix Email. Vyhovuje zvýšeným nárokom na odolnosť voči oderom a zašpineniu. „V prípade pretierania starých náterov odporúčame kvôli lepšiemu prekrytiu použiť na prvý náter biely odtieň Lignofix Email. Až po jeho zaschnutí použiť požadovaný odtieň minimálne v dvoch vrstvách,“ hovorí M. Procházka. Lignofix Email je prípravok ktorý sa nanáša pomocou štetca, valčeka alebo striekaním. Jeho aplikácia nevyžaduje žiadne odborné zručnosti. Zvládne to každý šikovný domáci majster. V neposlednom rade treba spomenúť že použité náradie sa ľahko udržiava, stačí štetec či valček opláchnuť vodou a je pripravený na nové použitie.

Viac informácií na stránke výrobcu alebo na Facebookovej stránke kozmetiky dreva Lignofix