-
-
- Váš košík je prázdny
- 0
- Môj účet
-
Zatiaľ máme dostatok vody a jej vzácnosť pociťujeme len na rastúcich účtoch. Zamyslite sa, či ňou zbytočne neplytváte.
Toto už určite poznáte: Umývať riad po tečúcou vodou sa rozhodne nevyplatí. O polovicu menej miniete umývaním v dreze, najviac však ušetríte umývačkou riadu. Okrem toho príkladu je ešte veľa tipov, ktoré pomáhajú šetriť nielen vašu peňaženku, ale aj tento dar prírody.
Dobrá funkčná batéria tiež šetrí. Pákové batérie sa dajú veľmi dobre využiť napríklad pri čistení zubov, keď môžete na chvíľku zastaviť prúd vody a nemusíme dlho nastavovať správnu teplotu vody ako pri kohútikoch.
Radšej sprcha
Aj to už viete, že sprchovaním miniete menej vody, ako keď si s ňou napustíte plnú vaňu. Bežná sprcha však tiež spotrebuje dosť vody, až okolo 30 litrov za minútu. Zvyknite si sprchovať sa kratšie alebo používajte ekologické sprchovacie hlavice, ktoré znížia prietok vody približne na 5 až 7 litrov. Výmenou hlavice ušetríte pri desaťminútovom sprchovaní takmer 250 litrov vody. Aj vodovodným kohútikom môžete nariadiť šetriaci režim. Najjednoduchší a najlacnejší spôsob je, ak ich vybavíte ekologickými násadkami, ktoré pomôžu regulovať prúd a ušetriť až 50 % vody.
Niektoré sprchovacie hlavice majú stopventil, ktorý veľmi dobre funguje v kombinácii s termostatickou batériou. Termostatická batéria môže ušetriť až 50 % vody len tým, že si na nej vopred nastavíte požadovanú teplotu, a tak odpadá zdĺhavé hľadanie správnej teploty a zbytočné odtekanie vody. Tiež páková batéria s prívlastkom úsporná šetrí vodu svojou konštrukciou, v ktorej sú zabudované úsporné prvky. Zdvih páky je odstupňovaný a na pustenie plného prúdu vody musíte prekonať istý odpor. Netreba zabúdať ani na spôsob, akým si doma zohrievate vodu. V bytoch je komplikované navrhnúť efektívne riešenie, ale v rodinnom dome si môžete sami vybrať, ako si vodu zohrejete a dopravíte k batérii. Pri nesprávne nastavenom ohrievacom systéme alebo jeho väčšej vzdialenosti od výtoku musíte vypustiť desiatky litrov vody, kým tam dorazí tá teplá. Pri dennom sprchovaní a umývaní riadu sa množstvo vypustenej studenej vody vyšplhá aj na stovky litrov.
Zbytočne spláchnutá voda
Ak zatiaľ nemáte toaletu, ktorá umožňuje dvojité splachovanie, vymeňte ju. Ušetriť tak môžete až 80 % vody. Alebo si môžete do splachovacej nádržky inštalovať šetrič vody. Montuje sa priamo do splachovača a funguje ako vyrovnávacie závažie, ktoré zastaví splachovač, len čo naň prestanete tlačiť. Týmto spôsobom dokážete spláchnuť len nevyhnutným objemom vody a ušetriť tak nemalé množstvo pri každom spláchnutí. Zbytočne veľa vody vytečie, aj keď si pri umývaní zubov necháte tiecť vodu. Ktosi vyrátal, že štvorčlenná rodina by za rok takto vypustili do kanála až 50 000 litrov. Milovníci rybičiek a akvárií by nemuseli pri každom čistení spláchnuť vodu plnú živín do kanalizácie. Prospešná bude pri zalievaní izbových alebo záhradných rastlín. Tie uvítajú aj polievanie dažďovou vodou, ktorú zachytíte v zbernom zariadení.
(Zdroj: Pekné Bývanie - 2014/2)