Ako šetriť teplo

  • 20.02.2014
  • Publikoval: Redakcia
  • Odborný garant: Redakcia

Zdá sa Vám, že míňate veľa tepla? Mali by ste zamyslieť, kadiaľ vám uniká.

V zimnom období sa zdroje tepla nezastavia. Pre vytvorenie komfortného vnútorného prostredia je dôležitá tepelná pohoda, no náklady s ňou spojené nie sú o nič menej dôležité.

 

Vykúriť domácnosť tak, aby v nej bolo príjemne a zároveň aj ušetriť peniaze, nie je také jednoduché. Každá úspora si totiž vyžaduje určité opatrenia. Niektoré nestoja takmer nič, do tých účinnejších treba aj čosi investovať. Môžu vám však zabezpečiť nízke prevádzkové náklady na dlhé roky. Pomôžeme vám zorientovať sa v možnostiach, ktoré máte, a začneme od tých najjednoduchších.
Nezakrývajte radiátory záclonami či závesmi. Najvhodnejšia je záclona siahajúca po parapetnú dosku. Do miestnosti sa tak dostane o 25% tepla viac. Počas noci je vhodné zatiahnuť okná závesmi, žalúziami alebo roletami - obmedzíte tým úniky tepla. Ak okná netesnia, pomôžu aj  ,,zátarasy " z hustejších textílií na parapete. Jednotlivé miestnosti vykurujte podľa účelu a potreby, snažte sa zbytočne ich neprehrievať.
Vykurovacie telesá nezakrývajte drevenými krytmi ani nábytkom. Radiátory odvzdušnite vtedy, keď nie sú rovnomerne teplé alebo v nich počuť prúdenie vzduchu. Stačí jednoducho uvoľniť ovzdušnovaciu skrutku a vzduch vypúšťajte, kým nezačne vytekať vykurovacia voda. Počas dlhšej neprítomnosti v objekte zníže teplotu na regulátore. Nechajte vykurovanie temperovať na 15 - 16°C, ale nevypínajte ho. Nainštalujte na radiátory termostatické hlavice. Udržujú nastavenú teplotu, ktorá môže byť v každej miestnosti individuálna, podľa potreby.
Zaistite bezporuchový a nerušený chod vykurovacej sústavy. Bude pracovať úsporne v rámci svojich možností, ak je v dobrom technickom stave. Ovzdušnenie radiátorov a prečistenie ventilov dokážu aj šikovní domáci majstri, servisnú prehliadku kotla však nechajte radšej na odborníkov. Tento proces je rozumné vykonať pravidelne každý rok, pretože za nápravu škôd na zanedbaných zariadeniach zaplatíte oveľa viac, ako za bežnú kontrolu. Rozdiel sa môže pohybovať od 30€ až po sumu za nákup nového kotla. Nový kotol a nové vykurovacie telesá si zadovážte u akreditovaného predajcu a vyhnite sa nakupovaniu ,,pod rukou". Servisný technik nastaví chod systému a potom ostáva postarať sa o pravidelnú údržbu a čistenie rozvodov, vyykurovacích telies a kotla.
Vymeňte okná a dvere, alebo aspoň efektívne opravte staré. Utesnené a dobre osadené okna s izolačným dvojsklom dokážu ušetriť až 25 % energie na vykurovanie. Ak chcete, aby vám okná a dvere dlho a účinne slúžili, nedajte sa zlákať podozrivo nízkou cenou niektorých ponúk a obráťte sa na overeného predajcu s dobrými referenciami.
Zateplite budovu, v ktorej bývate. Bežný štandard u nás je hrúbka tepelnej izolácie 10 cm na fasáde a aspoň 20 cm na strešnej konštrukcii. Pre vyšší tepelný komfor a nižšiu spotrebu energie sa oplatí pouvažovať nad hrubšou vrstvou tepelnej izolácie, pri fasáde 15 - 20 cm, pri streche 25 - 30 cm. Najväčšiu časť rozpočtu zatepľovania tvoria fixné výdavky spojené so stavebnými a lešenárskymi prácami, takže zvýšená cena za hrubší izolačný materiál celkové náklady významne neovplyvní.
Ďalšie kilojouly ušetria nové radiátory s digitálnymi či programovateľnými hlavicami. Podlahové alebo stenové vykurovanie potrebuje na prevádzku vykurovaciu vodu s teplotou len 30 až 40°C a vytvorí pocit komfortu sálavým šírením tepla, ktoré prospieva ľudskému organizmu. Ak plánujete do tepelnej bilancie zapojiť aj kozub, energeticky úspornejšie bude zvoliť kachľovú pec, ktorá dhšie udrží zdravé sálavé teplo a navyše je k nej možné pripojiť prieduchy, ktoré môžu vykurovať aj viacero miestností.


Ak by ste chceli svoj dom posunúť do nízkoenergetického alebo energeticky pasívneho levelu, návratnosť investície sa síce zvýši na 10 až 15 rokov, ale zaistí vám nízky odber energie na obdobie aspoň dvakrát dlhšie. Vtedy je potrebné brať budovu ako jeden celok a postupovať na základe odborných výpočtov dôveryhodného projektu. Projekt energeticky efektívneho domu musí okrem okien a dverí s izolačným trojsklom obsahovať dôkladné zateplovanie fasády, strechy a pivnice materiálmi s vysokou izolačnou schopnosťou (vyjadruje sa súčiniteľom tepelnej vodivosti, čiže lambda, a pri kvalitných izolantoch má hodnotu 0,3 - 0,4 W/ m.K).
Pri náročnejších ambíciách  zabezpečte a dajte premerať vzduchotesnosť stavby a využite alternatívne energetické zdroje.Inštalácia riadeného vetrania so spätným získavaním tepla, solárnych článkov a tepelného čerpadla sa už dnes stáva bežnou požiadavkou, pri skúsenej realizačnej firme však nie je problém ani s kotlom na biomasu, čiže najčastejšie pelety, či fotovoltaikou.
Ak chcete pocítiť významnú úsporu energií a následne aj financií, moderné technológie a funkcie vykurovacích kotlov vám pomôžu skresať percentá z platieb za energie. Novému kondenzačnému kotlu s plynulou reguláciou výkonu a ekvitermickou reguláciou budú na vytvorenie tepelnej pohody stačiť 2/3 množstva plynu v porovnaní so starými modelmi.

 

Miery úspory energie
Pri súčasnom zavedení viacerých opatrení z uvedeného zoznamu môže byť výsledná hodnota rôzna. Úspory sa nezrátavajú, ale vytvárajú synergický efekt.

 

- zatiahnutie žalúzií alebo závesov na noc: 4%
- nastavenie správnej teploty v jednotlivých miestnostiach a využívaním termohlavíc: 15%
- vykurovanie s regulačnými ventilmi: 20 - 25 %
- montáž nových moderných okien: 20 - 25 %
- kondenzačný kotol: 8 - 11 %
- kondenzačný kotol s plynulou a ekvitermickou reguláciou: 25 - 40 %
- podlahové vykurovanie so správnou reguláciou: 20 - 25%
- komplexné zateplenie domu (fasáda, strecha, pivnica): 40 - 60 %
- slnečné kolektory: 20 - 30 %
- tepelné čerpadlo (náklady na zemný plyn 100 %), (náklady za elektrinu 50 %)
- vetrací systém s rekuperáciou , teplo unikajúce vetraním: 93 %

 

 

(Zdroj: Pekné Bývanie - 2014/2)

 

Odborný garant

Redakcia

Redakcia