Ako maľovať sadrokartón?

  • 06.03.2014

Aj keď je povrch sadrokartónu hladký, rovný a jednotný, pri jeho maľovaní môžete bez dostatku skúseností naraziť na problémy. Farba nedostatočne kryje, povrch nie je jednotný a nepomáhajú ani opakované nátery. Ako sa vyrovnať chybám?

 

Začnite obhliadkou detailov
Bez kvalitného tmelenia a brúsenia spojov to jednoducho nejde. Aj keď Vám majstri za sebou nechali naoko dobre uvedenú prácu, ešte pred tým, ako sa rozhodnete pre maľovku, skontrolujte si dôležité detaily. Tmelené spoje musia byť v rovine s plochou sadrokartónu a zahladené tak, aby ich povrchová štruktúra zodpovedala papierovému povlaku. Ak nebude povrch jednotný, na maľovke sa vykreslí každý nedostatok.
Ryhy po brúsnej mriežke Vám prezradia, že majstri nemali mnoho trpezlivosti, aby spoje prebrúsili ako sa patrí. Problematické miesta môžete opraviť brúsnou mriežkou s najvyššou hustotou zrna. Jemný tlak a citlivý prístup nič nepokazia. Ak sú ryhy hlboké a materiálu je málo, spoj bude nutné natiahnuť ďalšou vrstvou vrchného tmelu a po zaschnutí preprúsiť.
Zodratý papier sadrokartónu v okolí tmelu prezradí, že majstri brúsili viac, ako mali. Takéto prešľapy sa iba s ťažkosťami odstraňujú bez toho, aby problém po maľovke nebol viditeľný. Ak vlákna papiera nie sú príliš nachlpené, skúste na povrch citlivo natiahnuť tenkú vrstvičku vrchného tmelu a po zaschnutí ho zahlaďte. Ak je miesto v blízkosti svetelného zdroja, lepšie je riešiť problém radikálne - výmenou poškodenej tabule.
Veľkú pozornosť venujte súvislým pohľadovým plochám, ktoré sú v okolí svietidiel, či okien. Bočné svetlo prezradí, kde tmel vytvoril bubny, ktoré vrhajú tiene. Odstráňte nedostatky ešte pred maľovaním, neskôr to už nepôjde. Nič nezamrzí viac, ako pohľad na chyby z pohovky čerstvo zrekonštruovaného interiéru. 
 

Pozor na akrylový tmel
Výrobcovia ponúkajú pre výplň styčných rýh s murivom pretierateľné akrylové tmely, s interiérovými farbami sa však príliš neznášajú. Aj keď tmel kvalitne vyhladíte a počkáte, kým vyzrie, jeho povrch zostáva mastný, farebný náter praská a opakovane tmavne.
Ak majstri zahladili tmel k plnej spokojnosti, nič nenechávajte na náhodu. Siahnite po plechovke základnej syntetickej farby a povrch tmelu po prečistení pretrite. Náter oddelí tmel od maľovky a matný povrch bude dobre pretierateľný bez toho, aby bol podklad viditeľný. Prax ukazuje že sa to vypláca.

Povrch treba zjednotiť a pripraviť
Papier a sadrový tmel sa správajú odlišne. Majú rôznu štruktúru povrchu, nasiakavosť a maľovka sa na oboch materiáloch správa odlišne. Preto treba siahnuť po penetračnom nátere, ktorý pripraví podklad tak, aby farba lepšie kryla a jej spotreba bola čo najnižšia.
Úlohou penetrácie nie je premeniť povrch podkladu na nenasiakavé sklo. Práve naopak. Nevhodne volená penetrácia, alebo opakované nátery vytvoria šmyklavý povrch, na ktorom farba nekryje ani po opakovaných náteroch. Je to, ako by ste maľovali na sklo.

 

Pozor na nevhodné farby
Sadrokartónové konštrukcie sa neodporúča maľovať farbami, ktoré sú na báze vápna, vodného skla, prípadne silikátov. Disperzné silikátové farby sa môžu použiť jedine vtedy, ak ich výrobca uvádza, že sú vhodné na sadrokartón.


Sadrokartón sa môže maľovať:
- akrylátovými farbami: tie majú vysokú kryciu schopnosť a pružnosť, nedovoľujú však povrchu dostatočne dýchať, preto sa neodporúča používať ich vo vlhkejšom prostredí,
- disperznými farbami s plnidlom z kremičitého piesku: ide o vodou riediteľné farby, ktoré rýchlo schnú, dajú sa veľmi dobre riediť a rozotierať, nesmrdia, nie sú jedovaté, neznečisťujú životné prostredie a náradie po ukončení maľovania sa dá ľahko vyčistiť, majú dobrú kryciu schopnosť a sú aj oteruodolné, dajú sa umývať, ale nie sú ideálne paropriepustné,
- olejovými farbami: ako spojivo sa pri nich používa olej, vrchné nátery v ineriéri veľmi dlho schnú, mali by sa nanášať vo veľmi tenkých vrstvách a s ďalšou vrstvou počkať, až tá predchádzajúca úplne uschne - v opačnom prípade by mohlo dôjsť k zvrásneniu povrchu,
- polyuretánovými farbami: tieto farby obsahujú plast, preto sú vhodné na maľbu plôch, ktoré budú vystavené oderu,
- epoxidovými farbami: obsahujú epoxidové živice,
- bio farbami: sú vyrobené na báze prírodnej živice a používajú sa na nátery interiéro, kedže prepúšťajú paru, môže podklad dobre dýchať.

 

 

(Zdroj: Rigips, domacnosť.sme.sk)