Podlahový polystyrén: Sprievodca správnou prípravou, pokládkou a výberom

  • 02.12.2024
  • Publikoval: Redakcia
  • Odborný garant: Zoltán Rácz

Podlahový polystyrén: Sprievodca správnou prípravou, pokládkou a výberom

Podlahový polystyrén sa stal neoddeliteľnou súčasťou moderných stavebných riešení vďaka jeho výnimočným izolačným vlastnostiam, nízkej hmotnosti a jednoduchej manipulácii. Ak plánujete realizáciu podlahy, staviate nový dom alebo renovujete priestory, správna voľba a pokládka podlahového polystyrénu je kľúčová pre dosiahnutie požadovanej tepelnej a akustickej izolácie. Pozrime sa, ako pripraviť podklad, položiť polystyrén a na čo si dať pozor pri jeho výbere.

Správna príprava pred pokládkou podlahového polystyrénu

Prvým krokom k úspešnému zatepleniu a izolácii podlahy je dokonalá príprava podkladu. Táto fáza je zásadná, pretože nesprávne pripravený podklad môže spôsobiť problémy nielen pri pokládke, ale aj počas užívania podlahy. Postupujte podľa týchto krokov:

1. Vyčistenie podkladu

   Pred začatím práce je dôležité zabezpečiť, aby bol podklad čistý, suchý a rovný. Odstráňte všetky nečistoty, prach, zvyšky starých podlahových materiálov alebo lepidiel.

2. Oprava nerovností

   Ak je povrch nerovný (napríklad s prasklinami, dierami alebo veľkými výškovými rozdielmi), použite nivelizačnú hmotu na vyrovnanie podkladu. Rovný povrch je kľúčový pre správne uloženie polystyrénových dosiek.

3. Hydroizolácia (ak je potrebná)

   V obytných priestoroch je obvzlášť dôležité správne urobiť hydroizoláciu . Chráni podlahový polystyrén pred vlhkosťou, ktorá by mohla znížiť jeho izolačné vlastnosti. (aj polystyrén má minimálnu nasiakavosť)

4. Dilatačné pásy

   Pred samotným kladením polystyrénu nalepte dilatačné pásy na steny po obvode miestnosti. Tieto pásy absorbujú rozťažnosť podlahy, čím zabránia vzniku nežiaducich prasklín.

Správna pokládka podlahového polystyrénu

Samotná pokládka polystyrénu nie je náročná, ale vyžaduje presnosť a dodržanie základných pravidiel:

1. Výber správneho formátu dosiek

   Podlahový polystyrén sa najčastejšie predáva vo forme dosiek rôznych rozmerov. Prispôsobte rozmery dosiek veľkosti miestnosti, aby ste minimalizovali množstvo odpadu. Dosky sú zvyčajne vyrábané v rozmeroch 500x1000mm alebo 1000x2000mm.

2. Ukladanie dosiek

   Začnite ukladať dosky od jedného rohu miestnosti a postupujte smerom von. Dosky ukladajte pevne vedľa seba, aby nevznikali medzery. Na miestach, kde je potrebné dosky prispôsobiť, použite ostrý nôž na ich orezanie, prípadné medzery vyplňte nízkoexpanznou polyuretánovou penou.

3. Ukladanie vo viacerých vrstvách (ak je potrebné)

   V prípade, že je potrebná vyššia miera izolácie, ukladajte dosky vo viacerých vrstvách. Dbajte na to, aby sa spoje jednotlivých vrstiev neprekrývali – dosky ukladajte s posunom.

4. Zaťaženie a fixácia

   Po uložení dosiek ich mierne zaťažte, aby sa zabezpečila ich stabilita. V niektorých prípadoch je možné použiť špeciálne lepidlo na fixáciu dosiek k podkladu.

Ako si vybrať ideálny podlahový polystyrén?

Správna voľba podlahového polystyrénu závisí od viacerých parametrov a požiadaviek. Tu sú hlavné kritériá, na ktoré by ste sa mali zamerať pri výbere:

1. Tepelná vodivosť (lambda – λ)

   Tento parameter udáva schopnosť materiálu izolovať teplo. Čím nižšia hodnota λ, tým lepšie izolačné vlastnosti má polystyrén. Pre podlahové aplikácie sa odporúča hodnota medzi 0,035 až 0,040 W/mK.

2. Tlaková pevnosť

   Podlaha musí znášať zaťaženie, preto je dôležité zvoliť polystyrén s dostatočne vysokou pevnosťou v tlaku. Táto hodnota sa uvádza v kPa a pre bežné obytné priestory postačuje pevnosť okolo 100 kPa.

3. Hrúbka polystyrénu

   Hrúbka závisí od požiadaviek na tepelnú izoláciu a konštrukcie podlahy. Bežná hrúbka pre podlahový polystyrén sa pohybuje od 50 do 150 mm.

4. Typ polystyrénu 

EPS (expandovaný polystyrén): Lacnejší variant s dobrými izolačnými vlastnosťami, vhodná pre bežné použitie. 

XPS (extrudovaný polystyrén): Odolnejší voči vlhkosti a mechanickému namáhaniu, ideálny do priestorov s vysokým zaťažením alebo vlhkosťou.

5. Odolnosť voči vlhkosti

   Ak plánujete použitie polystyrénu v podmienkach s vyššou vlhkosťou, zvoľte XPS, ktorý je menej nasiakavý ako EPS.

6. Certifikáty a normy

   Uistite sa, že produkt spĺňa všetky potrebné technické normy a má certifikáty kvality. Overený výrobca je zárukou dlhej životnosti materiálu.

 

Výhody použitia podlahového polystyrénu

Efektívna izolácia tepla a hluku

 Podlahový polystyrén zlepšuje komfort bývania tým, že minimalizuje únik tepla a tlmí kročajový hluk.

Jednoduchá manipulácia a montáž

 Nízka hmotnosť a ľahká spracovateľnosť robia z polystyrénu ideálny materiál pre rýchle stavebné práce.

Cenová dostupnosť

 Polystyrén patrí medzi cenovo priaznivé izolačné materiály s vynikajúcim pomerom ceny a výkonu.

 

Záver

Podlahový polystyrén predstavuje praktické a efektívne riešenie pre zlepšenie tepelnej a akustickej izolácie podláh. Správna príprava podkladu, presná pokládka a výber ideálneho typu polystyrénu sú kľúčové kroky na dosiahnutie dlhotrvajúcich výsledkov. Pri výbere si vždy pozorne preštudujte technické parametre materiálu a zohľadnite svoje konkrétne potreby. Investícia do kvalitného podlahového polystyrénu sa vám vráti vo forme úspory energií a zlepšenia kvality bývania.

V prípade akýchkoľvek otázok vám radi poradíme v našich kamenných predajniach v Nitre a Dunajskej Strede, telefonicky na tel.č.:  DS: 0905 574 825 NR: 0917 525 060, alebo nám napíšte mail na info@onlinestavba.sk

 

 

Odborný garant

Zoltán Rácz

Pozícia: Konateľ