Živý či umelý?

  • 11.12.2013

     Každoročne, keď sa Štedrý deň blíži, uvažujeme nad jedným zo symbolov Vianoc, vianočným stromčekom. Vyzdobený nádhernými reťazmi, lesknucími sa guľami alebo blikajúcimi sviečkami a svojou vôňou dáva sviatkom neopakovateľné čaro. Bude to borovica, jedľa či smrek alebo umelý stromček?
Mnohí ľudia si stále myslia, že kúpou živého stromčeka škodia životnému prostrediu. Trhalo by im srdce, ak by si takú živú nádheru, ktorá mala rásť naďalej v lese, doniesli k sebe domov. Pravda však je niekde inde.
Prekvapivé?
     Ak si vyberiete umelý stromček, kupujete si jednoducho umelú hmotu. Všetko na vašom stromčeku je umelé.
Živé stromčeky, ktoré sa predávajú pred Vianocami, pochádzajú zväčša z lesných skôlok. Tie stromčeky boli pestované už s jasným cieľom, teda že z nich budú raz vianočné stromčeky.
Každému je jasné, že živý stromček je celý prírodný, takže s jeho rozkladom či následným využitím problém nebude. U vás doma vyčarí živý stromček krásnu vianočnú atmosféru, dodá príjemnú vôňu ihličia celému príbytku a je akýsi čarovnejší.
 

Neviete sa rozhodnúť, aký vianočný stromček si vybrať? Spočítajte si ZA a PROTI.

V kvetináči
     Ihličnany v kvetináči nie sú všetky rovnaké, čo na prvý pohľad sotva zistíte. Tie, ktoré boli vytrhnuté zo zeme a presadené do nádob začiatkom zimy, nie sú vhodné na pestovanie v záhrade. Nerastú dobre a často uhynú. Tie, ktoré v nádobách vyrástli a dobre zakorenili, majú šancu prežiť a môžete sa z nich tešiť aj na budúci rok. Nenechávajte ich však v byte dlhšie ako 2 týždne. Potom ich najprv preneste do miestnosti, kde sa nekúri, nie hneď von na mráz, aby neutrpeli teplotný šok.
Nemali by ste ho postaviť do blízkosti vykurovacích telies, miestnosť nesmie byť prekurovaná a nezabúdajte ho pravidelne a mierne polievať. Aby mal pekný svieži vzhľad môžete ho postriekať leskom na kvety.

 

 

 

V súčastnosti je čoraz populárnejšie mať vianočný stromček v kvetináči. Okrem výhody, ktorou je čisté svedomie, že ho nemusíte potom len tak vyhodiť, ponúka aj niekoľko ďalších benefitov. Po vianociach ho zas môžete využiť v exteriéri, postaviť do záhrady, alebo na balkón. Vyžaduje si však náležitú starostlivosť, aby ste ho mohli použiť počas viacerých zím.



Živé stromčeky
     S nákupom vianočného stromčeka nečakajte do poslednej chvíle. Ak si myslíte, že kúpou deň pred Štedrým dňom zaručíte svojmu stromčeku dlhšiu životnosť, mýlite sa. Predávané stromčeky sú väčšinou rezané v rovnakom čase.
Živý stromček kupujte vonku. Na výbere vianočného stromčeka si dajte záležať. Dobrou kúpou si zabezpečíte krásny stromček do konca vianočných sviatkov. Dôležitá je čerstvosť. Uchopte konárik do dlane a jemne potiahnite tak, aby vám ihličie prekĺzlo medzi prstami. Po takej skúške by mali zostať všetky ihlice na konári. So stromčekom môžete jemne zatriasť alebo ho uchopte priblížne v strede kmeňa a jemne ním klepnite o zem. Aj pri týchto skúškach by mali zostať zelené ihlice na svojom mieste. Môže sa stať, že opadne niekoľko hnedých minuloročných ihlíc, ale to je v poriadku. Konáre by mali byť ohybné a pružné, stromček voňavý a sviežo zelený.
Neoplatí sa doniesť ho príliš skoro, najmä ak nemáte balkón alebo terasu.
Doma stromček dajte do chladu, postavte do nádoby s vodou a odstráňte ochrannú sieť, aby sa konáre uvoľnili. Dovnútra ho preneste až pred zdobením.
Pri výbere stromčeka myslite nielen na výšku, ale aj na to, aký máte typ ozdôb. Príliš husté stromčeky sa ťažšie zdobia.
Stromček ostane dlhšie svieži, keď si kúpite stojan s miskou, do ktorej sa dá dolievať voda.

 

 

 

Živé vianočné stromčeky sú čoraz oblúbenejšie a postupne nahrádzajú tie z umelého ihličia. Nemusíte sa báť, že kúpou prispejete k ničeniu lesov. Dnes sa už vo veľkom pestujú na špeciálnych plantážach. Ani opadené ihličie a možný neporiadok v obývačke nemusí byť problém. Stačí, ak si vyberiete ten správny druh.



Plusy
- Jedlička, smrek a borovica krásne voňajú a žiadny sprej to nedokáže nahradiť.
- Živé stromčeky sú ekologickejšie, pretože sa dajú spracovať napríklad na mulč a prirodzene sa rozložia.
- Vyššia investícia do umelého stromčeka sa vám už po roku vráti. Kvalitný, hustý a ľahko zmontovatelný stromček poslúži veľa rokov.
- Umelý stromček nevyžaduje zvláštnu starostlivosť, po sviatkoch ho stačí zbaliť do škatule.

Mínusy
- Živý stromček niekedy nevydrží dlhšie ako týždeň. V lepšom prípade ihličie uschne na stromčeku, v horšom spŕchne na zem. 
- Umelé stromčeky, ktoré vyhodíte, skončia na skládkach ako odpad, ktorý sa rozkladá stovky rokov.

 

 

 

Alternatívou k živým vianočným stromčekom sú už dlhšie stromčeky umelé. Najsilnejším argumentom proti "umeline" bolo, že nie sú "pravé".



     Umelý stromček asi nikdy úplne nenahradí živú vianočnú jedličku. Ale ako symbol pohody, pokoja, štedrosti ale tiež ako ozdoba sviatočného bytu svoj účel splní. Vkusná ozdoba stola z vetvičiek hoci aj tej lacnej "metly" z trhoviska doplní atmosféru svojou vôňou. Moderné umelé stromčeky sa ale svojí vzhľadom verne približujú živým stromčekom, na rozdiel od nich ale nemáte plný byt pichľavého ihličia a nemusíte toľko vysávať. A po sviatkoch ho jednoducho odstojíte a uložíte na miesto, kde na vás počká do ďalších sviatkov, ktoré aj vďaka nemu môžu byť naozaj sviatkami pokoja.

 

 (Zdroj: Internet)