Moderné omietky

  • 15.01.2014

Moderné omietky

     Pre fasádu domu platí to isté, čo pre ľudské odevy: musí plniť súčasne dve základné funkcie, teda ochrannú a estetickú. Rovnako ako v prípade odevov, aj na vzhľade fasádnych omietok sa dá pozorovať vývoj módnych trendov.

    Omietky možno rozdeliť na tenkovrstvové (minerálne a pastovité) a hrubovrstvové (minerálne škrabané, napríklad brizolit). Jasnú prevahu majú v tomto období tenkovrstvové omietky, pretože ich aplikácia je jednoduchšia a rýchlejšia. V posledných rokoch však architekti postupne hľadajú stratenú krásu minerálnych škrabaných omietok.

 

 

 

Prefarbené omietky
     Najčastejšie používané sú pastovité prefarbené omietky, ktorých sa zároveň vývoj týka najviac. Výhodou týchto omietok je najmä jednoduchá prefarbiteľnosť - vďaka tomu mohli domy zažiariť jasnými farbami. Ďalšími prednosťami sú jednoduchá aplikácia v jednom kroku, množstvo textúr - zrnité, ryhované a hladké - a pri správnej údržbe aj vysoká životnosť.
Pastovité omietky sa vyrábajú na niekoľkých materiálových bázach: akrylátové, silikátové a silikónové. Báza ovplyvňuje aj ich finálne vlastnosti. Vývoj týchto omietok sa z pohľadu ochrannej funkcie sústredí predovšetkým na odolnosť voči mikroorganizmom a zašpineniu, ktoré je tiež významným faktorom prispievajúcim k rastu rias na fasáde. Odstránenie rias a náprava vzhľadu do pôvodnej podoby je pomerne nákladná záležitosť. Tieto problémy sa týkajú predovšetkým zateplených fasád, ktoré predstavujú dominantné riešenie obvodových plášťov tak novostavieb, ako aj rekonštrukcií.

 

Voda a vlhkosť
     Dažďová voda ostávajúca na omietke, ale predovšetkým pravidelne kondenzujúca vzdušná vlhkosť vytvára ideálne životné podmienky pre rast rias. Najpoužívanejšie akrylátové omietky majú nízku odolnosť voči mikroorganizmom i zašpineniu, preto sú dnes viac zastúpené silikónové omietky, ktoré vďaka hydrofóbnemu povrchu lepšie odvádza vodu z povrchu a spolu s ňou aj nečistoty. Ako ďalšie zvýšenie odolnosti sa bežne používajú biocídne prípravky pridávané do omietok. Ich funkčnosť je však obmedzená - jednak sa vyplavujú dažďom do okolitého prostredia a môžu negatívne pôsobiť na flóru i faunu, jednak sa spotrebúvajú na boj s mikroorganizmami na fasáde. Ich účinok sa časom vytratí.

 

Dizajnové omietky
     Stále viac architektov a projektantov pri stvárňovaní fasád hľadá niečo iné, nové a nevšedné. Ani v tejto oblasti sa vývoj nezastavil. Moderné sú dekoratívne tenkovrstvové omietky. Dajú sa nimi napodobniť tradičné materiály, ako je tehlové alebo kamenné murivo, textúra dreva v rôznych farebných odtieňoch alebo napríklad povrch monolitického betónu, ktorý sa dosiaľ nemohol z mnohých dôvodov navrhovať na kontaktný zatepľovací systém. Obľúbenosť získavajú aj omietky alebo fasádne nátery v moderných metalických farebných odtieňoch alebo tenkovrstvové omietky, do ktorých sa dodatočne nanášajú lesklé zrná. Výsledok sa podobá efektu, ktorý vytvárajú šupinky sľudy v minerálnej škrabanej omietke. Na trhu možno ucelený rad dizajnových omietok nájsť napríklad v ponuke firiem Baumit a ďalších. Dizajnové omietky výrazne rozširujú možnosti individuálneho stvárnenia fasád. Výsledky, aké výrobcovia týchto tenkovrstvových omietok dosahujú, sú až šokujúce: dekorácie sú na nepoznanie od originálu. Aplikácia týchto typov omietok pritom nie je zložitá.

 

 

 

 

 

Baumit CreativTop sú pastózne omietky určené na originálne povrchové úpravy a štruktúry spĺňajúce náročné architektonické predstavy. Dokonale imitujú kovové dosky, drevený obklad, štruktúru betónu, kameňa a naturálnej hrubej omietky. 

 

 

E-shop ONLINESTAVBA.sk ponúka široký sortiment Baumit fasádnych omietok (Creative Top Max, Creative Top Fine, Creative Top S-Fine, Creative Top Trend)

 

 

 

Zdroj: Rodinný Dom  (11-12/2013)